rytmika i instrumentacja

 

 

oferta edukacyjna dla przedszkoli

Rytmika – system edukacji muzycznej dzieci polegający na wyrażaniu muzyki ruchem. Metoda stworzona została przez szwajcarskiego kompozytora i pedagoga Émile Jacques-Dalcroze'a na początku XX w. w Szwajcarii. Stwarza dziecku sposobność do fizycznego doświadczania muzyki poprzez ćwiczenia ruchowe, oraz poprzez pozostałe zmysły. Rozwijanie poczucia rytmu, poczucia świadomego ruchu oparte jest u Dalcroze'a na ruchu naturalnym. Ważnym elementem jego metody jest też improwizacja.

moje zajęcia

Prowadzeniem zajęć rytmiki i instrumentacji dla dzieci w wieku przedszkolnym zajmuję się od 2000 roku. Jako nauczyciel Wychowania Muzycznego, oraz muzyk - perkusista mogę zaoferować edukację w tej dziedzinie na najwyższym poziomie. Kilkanaście lat doświadczenia utwerdziło mnie w przekonaniu jak ważną rzeczą w kształtowaniu młodego człowieka jest obcowanie z muzyką. Zajęcia odbywają się przy akompaniamencie pianina lub instrumentu elektronicznego co jest ważnym elementem w doświadczaniu muzyki. Wychowankowie kształtują nie tylko zdolności muzyczne, ale także szeroko pojętą sprawność fizyczną i umysłową, poprawiają koordynację ruchową, wzbogacają swoje słownictwo, rozwijają pamięć. Uczą sie współpracy w grupie, a poprzez występy podnoszą poczucie własnej wartości.
Zajęcia obejmują następujące formy aktywności muzycznej:

  1. Śpiew.
  2. Ruch przy muzyce.
  3. Taniec.
  4. Improwizacje ruchowe i instrumentalne.
  5. Gra na instrumentach.
  6. Gry i zabawy muzyczno - ruchowe.

W ramach instrumentacji dzieci uczą się grać na dzwonkach, oraz wszelkiego rodzaju instrumentach perkusyjnych. Doskonalą w ten sposób poczucie rytmu, zdolności manualne, słuch muzyczny oraz skupienie uwagi i koncentracje.

Śpiew, taniec oraz ruch przy muzyce to naturalne formy aktywności dziecka. Obcowanie z muzyką i tworzenie jej daje dziecią poczucie radości i możliwość pozytywnego rozładowania emocji. Niejednokrotnie staje się przyczyną przyszłych wyborów - zainteresowań.

Zapraszam do skorzystania z mojej oferty

Robert Robaszkiewicz - nauczyciel