strojenie

Aby instrument mógł prawidłowo funkcjonować konieczne jest przeprowadzanie okresowych przeglądów, najlepiej raz lub dwa razy w roku. Wszystko oczywiście zależy od intensywności jego użytkowania, a także stanu technicznego. Mówimy tutaj o przeciętnym ćwiczeniu osoby muzykującej. Bardzo często zdarza się iż pianino lub fortepian stało nie strojone przez kilka lub kilkanaście lat. Wtedy aby ustabilizować strój należy wykonać kilka strojeń w odstępie 1 – 2 tygodni.

Jako absolwent Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu od 17 lat zajmuję się strojeniem, oraz korektą mechanizmu pianin i fortepianów. Głównie pracuję na terenie woj. kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego. Pod swoją opieką mam instrumenty kilku placówek szkolnych i pozaszkolnych w Bydgoszczy.
Główne przyczyny rozstrajania się instrumentów:

  • intensywność gry na instrumencie
  • warunki przechowywania instrumentu (zbyt wilgotno lub zbyt sucho, duża amplituda temperatur)
  • relaksacja strun – to naturalna właściwość fizyczna dotykająca każdego ciała fizycznego narażonego na naprężenie lub rozciągnięcie
  • poluzowanie kołków stroikowych na skutek wysuszenia drewna strojnicy

Przeciętne strojenie całego pianina plus mała korekta mechanizmu trwa ok 3 godz. Na terenie Bydgoszczy oraz w okolicach dojazd gratis. W innym przypadku cena do uzgodnienia.

Inside grand piano, strings closeup, nobody. Under raised lid of the royale, chords